GEMINI DEVICES
GEMINI DEVICES GEMQ7851BK GD8 Pro Tablet
Photo
GEMINI DEVICES GEMQ7851BK GD8 Pro
Category: Tablets
Specification
Device type: Tablet
Design: Classic
Released: 2013 r.
Built-in phone:
Dimensions (H/L/W): 200 x 135 x 7.5 mm, vol. 202.5 cm³
Display: LCD IPS Color (16M) 1024x768 px (7.85") 163ppi
Touch screen:
Weight: 350 g
Battery: Li-Po 4000 mAh
Built-in memory: 8 GB
Memory card: MicroSD/TransFlash max. 32 GB
RAM Memory: 1 GB
OS: Android 4.1 Jelly Bean
Chipset: Cortex
Connections:
GPRS:
EDGE:
HSCSD:
WiFi: 802.11 b/g/n
Bluetooth: 2.1
USB: 2.0
IrDA:
WAP: 2.0
XHTML:
SyncML:
Data and fax mode:
Hardware Fax:
Multimedia:
Camera: 1.92 MPx
Resolution: 1600x1200 px
Digital zoom:
Optical zoom:
Flash:
Autofocus:
Second camera: 0.31 Mpx
Resolution: 640x480 px
Video recording:
Video call:
Radio:
RDS:
FM transmitter:
MP3 player:
Audio out: Jack 3,5 mm